KULOVÝ BLESK VE VELKÉM aneb JAK SE STĚHUJE FABRIKA

Datum: 8.3.2018
Každý jsme to zažili - babiččinu skříň z jednoho bytu do druhého, Hliníka do Humpolce a starší generace si pamatuje i stěhování celého kostela. Jak se ale stěhuje fabrika? A navíc za provozu? Na to jsme se přijeli zeptat kousek za Prahu do společnosti KS Klima-Service Dobříš. Průvodcem nám byli pánové Petr Hrubý a Miloš Veselý.

Filtr je něco jako toner do tiskárny

Začněme popořadě a nejdřív si krátce představme samotnou firmu. Co vlastně vyrábíte?
Veselý: Když mezi kamarády přijde řeč na práci, mám univerzální odpověď: U nás vyrábíme filtry. To je něco jako toner do tiskárny. Stejně jako po pořízení tiskárny do kanceláře investice nekončí a stále musíš mít po ruce náhradní tonery, tak podobně fungují i filtry ve vzduchotechnických zařízeních bez ohledu na to, jestli je zařízení umístěno v rodinném domku nebo jaderné elektrárně. Právě správná výměna našich produktů v podobných zařízení chrání jak zařízení samotná, tak i zdraví obyvatel a pracovníků v uzavřených prostorách. V dnešní době se provozovatelé musí řídit národními i evropskými normami a naším úkolem je tyto normy sledovat a reagovat na ně ve vývoji a výrobě. I v naší branži existují plagiátoři bez patřičných certifikací, kteří nedosahují daných parametrů, ale musím říci, že díky bohaté historii naší firmy dodáváme filtry většině českých výrobců vzduchotechnických jednotek a díky tomu - na rozdíl od jiných českých výrobců napříč průmyslem - se s napodobeninami našich produktů nepotýkáme.

Ze zahradní chatky do celé Evropy

Zmínil jste historii firmy. Prozraďte trochu víc…
Hrubý: Firmu založil v roce 1993 pan Jiří Beseda a necelé dva roky na to se už rozjela první výroba filtrů. Pikantní je, že naše první produkty vznikaly v zahradní chatce rodinného domku. To už je dávno úsměvná historie, ale pravdou zůstává, že na invenci a předvídavosti zakladatele a původního majitele firmy stojí filozofie společnosti dodnes, a to i s novým vedením. Na Aquathermu Praha například představíme nejnovější novinky „kapsový filtr“ s velmi nízkou energetickou spotřebou a filtrační aplikaci realizovanou aktuálně v jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice. Tyto novinky vznikaly již během příprav na stěhování a i ony jsou důvodem našeho zhruba tři roky starého rozhodnutí o opuštění stávajících prostor, které kapacitně a logisticky už nevyhovují.

Na Googlu všechno nenajdete

Je opravdu lepší vyhořet než se stěhovat?
Veselý: Věčná otázka… Asi nikdo se do stěhování nehrne.  U nás je hlavním důvodem a cílem potřeba mít celou společnost takzvaně pod jednou střechou. Dnes máme tady v Dobříši dva výrobní závody plus sklady a administrativu, což logicky přináší problémy jak z pohledu času, logistiky a podobně. I když padaly různé návrhy na řešení naší situace, nakonec vyhrála ta nejsložitější, ale zároveň i nejvýhodnější varianta – tedy stavba na tzv. zelené louce. Pro Vaši představu o rozsahu stěhování, mluvíme o zhruba sedmdesáti zaměstnancích a výrobní ploše cca 5.500 m2, což je zhruba jeden a půl haly na Aquathermu. K tomu samozřejmě přičtěme asi 1500m2 kanceláří a zázemí. Rád bych ale zdůraznil, že se na výpadek ve výrobě při vlastním stěhování dlouhodobě připravujeme a naskladňujeme vše dopředu tak, aby naši zákazníci jej nepocítili.

A jaké jsou tedy specifika stěhování fabriky oproti stěhování, jaké všichni známe?
Veselý: Když vyčerpáte všechny klasické možnosti přesunu fabriky do již vybudovaných prostor a rozhodnete se pro „zelenou louku“ - navíc v našem případě opravdu louku, která není součástí budovaného technologického parku - začnete tzv. „vygooglovávat“ speciální firmy. Záhy ovšem zjistíte, že vlastně nic podobného neexistuje. Když Vás ani tohle neodradí, tak zhruba po roce při troše štěstí poskládáte skupinu odborníků, se kterými vše dotáhnete do šťastného konce. Taková skupina se skládá jednak z odborníků, kteří po mnoha hodinách strávených u nás zmapovali a následně připravili technologický projekt naší výroby tak, aby se následně vše uspořádalo na jedné ploše v nové hale. Výsledná podoba byla narýsována opravdu na jednom obrovském papíru, jak to známe ze scén válečných historických filmů, které líčí přípravy v předvečer velké bitvy. Druhou skupinou odborníků byly samozřejmě projektanti pro vlastní stavební projekt budovy. Ale je důležité zdůraznit, že bez aktivního zapojení našich kolegů z výroby by nikdy nic podobného nešlo zrealizovat.  Takže bychom jim všem teď rádi poděkovali.

„Stěhujeme se, a komu se to nelíbí, má smůlu,“ - tak to rozhodně ne!

A co na to Vaši zaměstnanci? Jak přijali zprávu, že se mají stěhovat do jiného města?
Veselý: Naši zaměstnanci se vše dozvěděli asi před rokem.  Ačkoli budeme od současné adresy vzdáleni jen asi 15km, jedná se samozřejmě o citlivou věc. Dnes jsme v centru menšího města a zítra budeme na periférii města okresního. Dnes chodí převážná část kolegů do práce pěšky, zítra budou všichni muset dojíždět autobusem nebo vlastním vozem. Všichni víme, že v médiích je dnes a denně zmiňována neochota Čechů dojíždět za prací, takže jsme museli s tímto faktorem počítat. Snažili jsme se proto vše řešit v předstihu. Při náboru nových zaměstnanců jsme se již soustředili na nové působiště. Přesto, že v tuto chvíli téměř 99% stávajících kolegů zůstává, postupem času někteří z tohoto důvodu odejdou, ale vzhledem k přirozené fluktuaci, s kterou musíte vždy počítat, a rozšiřováním výroby věříme, že vše proběhneme bez jakýchkoli výkyvů ve výrobě. Žádný masivní útěk zkrátka neproběhl.

Hrubý: Ale rozhodně to neproběhlo tak, že bychom všem oznámili: „Stěhujeme se, a komu se to nelíbí, má smůlu“. Chápali jsme, že je to zásah do života minimálně sedmdesáti rodin a snažíme se to všem v maximální míře ulehčit. Zřizujeme speciální autobusovou linku ze stávajícího do nového působiště, budeme vyplácet mimořádný příspěvek na vlastní dopravu, zvýšili jsme o jeden týden navíc zákonnou dovolenou a navíc poskytujeme zaměstnancům další řadu benefitů.

Píchačky nejenom kvůli opozdilcům

Dovolte trošku „bulvární“ otázku za ty, kteří nejsou v továrně každý den: Změnilo se něco ve fabrice pro zaměstnance od dob Kolbena a Daňka?
Hrubý: Jsem rád, že jste se na to zeptali. Řečeno s klasikem … změnilo se všechno a nic. Stále máme evidenci docházky, píchačky jako dříve, stále je pauza třicet minut na oběd, stále platí výběr dovolených tak, aby jejich hromadné čerpání například v době školních prázdnin neohrozilo výrobu, a tak podobně. Ale na druhou stranu nám nové prostory dají spoustu nových možností právě pro zlepšení pracovního prostředí. Například velkou společnou jídelnu s přípravnou, včetně kuchyňských spotřebičů, šatny, prostorné parkoviště a podobně. Dnes už ani ty legendární píchačky neslouží jen ke kontrole chronických opozdilců, ale mají podobu čipů na klíčence a umožňují jednotlivcům jak vstup na jejich určené pracoviště, tak například umožňují v případě požárů kontrolu zasažených oblastí, aby nedošlo k ohrožení na životech.

Slyšeli jsme už o dvou novinkách pro Aquatherm Praha 2018, ale koho byste Vy rádi přivítali ve Vaší expozici? A proč?
Hrubý: Rádi přivítáme každého, koho zajímá filtrace, zvyšování kvality vnitřního prostředí v budovách, snižování emisí vypouštěných do ovzduší apod. Vzhledem k tomu, že vyrábíme nejen filtrační vložky ale i navrhujeme filtrační systémy, těšíme se na projektanty vzduchotechnických zařízení, ale i správce budov jako jsou nemocnice, farmaceutické firmy, průmyslové podniky. Ovšem s našimi výrobky, což jsou převážně filtry a filtrační zařízení, se setkáváte v běžném životě na každém kroku. Proto je naším klientem téměř každý, kdo má cokoliv společného s průmyslovými nebo obytnými komplexy.

A otázka na závěr - těšíte se do nového působiště?
Veselý: Za nás oba mohu říci, že ano. Ale vše je o lidech a my věříme, že především naši zaměstnanci a klienti změnu ocení. V dalším čísle vašich novin vše velice rádi vyhodnotíme.

Za Aquatherm Times velice děkujeme za pozvání, za tradičně dobrou kávu a těšíme se na reportáž z nové továrny.
(red)